Пазарът на имоти във Варна: Търсенето се възстановява по-бързо от предлагането
Няма обективни причини цените да падат, ако предлагането не се увеличи, твърди експерт
![]()
Снимка: imoti.net
|
Тенденциите при жилищното кредитиране следват темповете на пазара.
Пазарът в региона обаче се изправя пред някои рискове заради структурата на местната икономика, която е зависима от туризма, търговията и транспорта – сектори, които бяха силно засегнати от пандемията. В тази връзка предстои да разберем дали имотният сектор ще се възстанови, или потребителите ще останат консервативни.
Търсене и предлагане
Купувачите имаха възможност да разглеждат дистанционно, но решенията за покупка ги отлагаха заради неизвестността, коментира Теодора Димитрова.
Около 40% от офертите са били оттеглени от продавачите през март и април. С между 30 и 40% са намалели и купувачите, посочи още тя. Още през май обаче купувачите са започнали да се връщат на пазара и търсенето бързо се е възстановило до нива почти колкото преди здравната криза.
Предлагането обаче остава в процес на възстановяване. Нагласата у купувачите е за спад на цените и това въздържа някои от продавачите да изкарат офертите си на пазара, подчерта Димитрова.
По думите й в България не е имало такива рестрикции на пазара на имоти, каквито имаше на други пазари, че да се препятства сключването на сделки. Третата – четвъртата седмица хората започнаха да се оглеждат и да обмислят плановете си, коментира тя.
Димитрова подчерта, че се променя и търсенето на купувачите, които се интересуват много повече от къщи извън Варна. Тази тенденция е била видима и през миналата година, но пандемията е накарала хората да помислят за дом, в който да могат да се изолират, но не и да стоят затворени. Според нея това ще повлияе пазара през цялата 2020 г.
Строителството също продължи дейността си като един от основните сектори, които внасят ДДС, данъци и осигуряват работни места, а и чисто технологично се работи на открито и на дистанция, коментира Георги Шопов, председател на управителния съвет на Националната асоциация на строителните предприемачи.
По думите му завръщането на клиентите е „очаквана изненада“, защото пандемията само е отложила сделката за тези, които са решили да си купят жилище.
2.
Да очакваме ли спад в цените?
По думите на Димитрова в момента се наблюдава договаряне на средно 10% отстъпка от офертната цена. По думите й в последните години ръстът на цените на жилищата във Варна е бил от порядъка на 8-10% годишно и е нормално в тези условия да се забави.
Строителните предприемачи най-бързо реагират на промени в пазара. Частните собственици най-трудно се адаптират, посочи тя.
Според Георги Шопов няма обективни причини цените да падат, ако предлагането не се увеличи. В кризи цените на имотите и златото се качват, защото са сигурни активи за финансите на хора и институции, посочи тя.
За момента предлагането е по-слабо от търсенето, като търсенето се концентрира и върху сегмента ново строителство, посочиха и двамата. Същевременно издадените разрешителни за строеж във Варна намаляват сериозно през първото тримесечие, посочи Димитрова.
Шопов подчерта, че и тромавата процедура за издаване на разрешителни за строеж спъва ръста на предлагането. По думите му пълната и електронизация на процеса ще позволи по-прецизно спазване на сроковете и ще въведе повече прозрачност, което в крайна сметка ще доведе до ускоряване на предлагането.
Що се отнася до наемите на жилища във Варна, в момента има корекция на цените с около 100 лева средно, отчете Теодора Димитрова. Много от жилищата, заети от студенти, се освободиха, тъй като те вече не са във Варна заради пандемията, подчерта тя. Отделно се наблюдава и процес, при който имоти, които по принцип се дават за нощувки, излизат за дългосрочно отдаване под наем, което увеличава предлагането.
Тенденции при кредитирането
Варна е атрактивен пазар за жилищно кредитиране за банките, вторият по големина, посочи Николай Лазаров, началник управление „Продажби индивидуално банкиране“ в Пощенска банка.
От началото на годината и през първото тримесечие пазарът във Варна е вървял с двуцифрени ръстове, от началото на април и май се наблюдава задържане на нивата от 2019 г., но с уговорката, че тя е успешна година за всички пазарни участници в този сегмент. Това е добър сигнал да последващия период, коментира той.
И подчерта, че се е променило очакването на клиентите за този период. Превес вземат дигиталните канали за продажби, видеоконсултиране, дистанционно подписване на договори, кандидатстване и получаване на одобрение по телефона, подчерта Лазаров.
Много клиенти са усетили необходимост от допълнително пространство заради пандемията. В тази връзка ще се промени и търсенето – домът да им дава възможност за спокойна и нормална работа, каза той.
Лазаров потвърждава ръста на търсенето на къщи, имоти извън градовете. По думите му вторичният пазар е по-слаб, а новото строителство набира скорост. В момента се сключват сделки, договаряни в началото и края на годината. Търсят се нови и качествени жилища, посочи той.
3.
Рисковете пред пазара са свързани с по-широката икономика
Според икономиста от Института за пазарна икономика Калоян Стайков основните рискове пред пазара на имоти във Варна са свързани със спецификите на местната икономика, която е зависима от силно засегнати от пандемията индустрии – туризъм, търговия и транспорт.
Проблем на пазара ще се види при допълнително задълбочаване на икономическите проблеми, както и евентуална втора вълна на вируса, за която се надяваме да нанесе по-ограничени негативни ефекти, каза той.
Предстои да видим дали търсенето ще се задържи, или хората ще бъдат по-консервативни. Намаляването на чуждестранните туристи с 30-50% не може да се компенсира от вътрешното търсене, посочи още Стайков.
В тази връзка Теодора Димитрова коментира, че пазарът на ваканционни имоти в момента не функционира заради ограниченията за пътувания.
Тази криза се прояви буквално за седмица, а не за месеци или години, както предишните кризи, коментира още Калоян Стайков. Икономиката реагира дори преди въвеждането на ограничителите мерки, потребителското поведение се промени много преди това, посочи той.
Прилики и разлики с финансовата криза
В много страни се предприеха редица мерки, насочени в три посоки – задържане на заетост, осигуряване на оборотни средства и осигуряване на гъвкавост от страна на банките, за да посрещнат някои трудности при обслужването на кредити. Това са уроци, които страните научиха от предишната криза и са подготвени, но предстои да видим промени, за които не сме подготвени и ще трябва да реагираме гъвкаво, каза още Калоян Стайков.
При предходната криза беше отчетен бърз спад на търсенето, който беше породен от два основни фактора – загубата на доходи и работа и ограничаването на кредитирането, посочи той. В момента нито един от двата проблема не е налице. Задържането на търсенето през март и април се е преодоляло още през май. Задържането явно е потребителско решение, а не толкова невъзможност да се осигури кредит или несигурност в доходите. Поведението на пазара ще е коренно различно, коментира икономистът.
Липсва и ликвиден натиск, който беше видим при предходната криза, както при банките, така и при потребителите, посочи той.
През юли предстои да се проведе юбилейното пето издание на Годишните награди на Imoti.net, които оценяват постиженията, коректността и добрата репутация на компании и експерти в сектор недвижими имоти. То се осъществява с генералното партньорство на Пощенска банка, подкрепата на Националната асоциация на строителните предприемачи и ЗАД „Армеец“.
ключови думи: realtor, real, estate, bulgaria, varna, sale, apartment, listing, property, rent, продава, апартамент, недвижими, имоти, варна, българия, имот, дом, брокер, агент, агенция, компания, реалтор, квартира, квартири, наем, наеми, парцели, къщи, бизнес, заведение, магазин, офис, двустаен, оферта, обзаведен, поддържан, къщи